تور تایلند
تور برزیل
تور آفریقا
تور دبی
 
 
معرفی تورهای مسافرتی و آژانس های مسافرتی و خدمات گردشگری

موزه زمانموزه زمان

جایی برای فراموشی زمان


زعفرانیه و بهار و صدای چهچه پرندگان همراه با شمشادهای براق از نم باران،بهاری در کنار ساختمان موزه با گچ بری ،کاشی کاری،مقرنس ، و گره چینی زمان را زا یادت میبرد . بنایی قدیمی و دو طبق ، در داخل بنا اتاقی بسیار با شکوه چشم هر بیننده ای را خیره میکند و به اتاق اصفهانی ها معروف است. طرح گچبری این اتاق ، از اتاق موزیک کاخ عالی قاپوی اصفهان و از سبک دوره صفویه الهام گرفته است .در این اتاق بسیار زیبایی با نام تابلوی آفرینش گچبری شده و گوشه های سقف نیز مقرنس سه پایه ای با روکش طلا کار شده است .

اگر خواستید دیدگاه اقوام و ملل مختلف نسبت به زمان و تقویم را بدانید و چگونگی سیر تاریخی ساعت از ابتدا تاکنون را دنبال کنید ،حتما سری به این موزه بزنید. دارای عمری حدود 80 سال و عمارتی در داخل باغی با وسعت 5هکتار است .


اولین کارت ساعت زنی(کارت پانچ) که مربوط به راه آهن ایران بوده است ، که یکی از جالب ترین اشیا این موزه میباشد.این دستگاه حدود 80 سال پیش وارد شده است . از ویژگی های اصلی این ساعت آن است که در اداره برای ثبت ساعت ورود و خروج کارمندان بکار میرفته، با قرار دادن کارتی در جای مخصوص و فشار دکمه ای ، زمان بر روی آن ثبت میشده است . با نگاهی به ساعت ها در میابید مردم در قدیم به تزیینات و ظاهر ساعت توجه بیشتری داشتند . اما شاید جالب باشد بدانید پس از ورود اسلام نماد های اسلامی نیز وارد تزیینات ساعت ها شد . در موزه ساعت هایی را میبینید با نمادهای اسلامی ، در تمام این تزیینات و مینا کاری های اسلیمی کاملا مشهود است . حتی مجسمه و تصویر خانمی که بر روی یکی از ساعت ها است ، حجاب دارد .

زنگ ساعت ها هم در قدیم بیشتر مورد توجه مردم بوده است.در قدیم مردم زنگ های مختلیفی را بکار میبردند . یکی از این زنگ ها(کوکو) بوده که ساعتش هم به این نام مشهور است و مربوط به قرن 14 میلادی است .و شاید دیدن ساعتی جیبی با قدمت سیصد سال پیش در نخستین موزه زمان سنجی در ایران خالی از لطف نباشد . در قدیم برای ساعت های جیبی سه در میگذاشتند تا آسیب نبیند .

تا بحال به این موضوع فکر کرده اید که با شمع یه ساعت درست کنید !در موزه زمان ساعتی را میتوانید ببینید که با سوختن شمع و پایین آمدن آن گذشت یک ساعت را نشان میدهد . این نوع ساعت ها اولین بار حدود 1000 سال پیش مورد استفاده قرار گرفتند که اختراع آن به آلفرد کبیر نسبت میدهند . در این ساعت بدنه شمع مدرج میشد و با سوختن شمع و کوتاه شدن آن زمان را محاسبه میکردند . در بخش فضای باز مجموعه ، ماکت ساعت های ابتدایی همچون ساعت آفتابی ، آبی ، شنی ، و سوختنی به نمایش گذاشته شده است . ساعت آفتابی که خود شما هم میتوانید با ایستادن در مکان مشخص شده ، نقش عقربه ساعت آفتابی را بازی کنید ، گویی ساعت آفتابی بازی سایه و نور است .

ساعت های آفتابی ، ساعت های شنی ، ساعت های قایق اژدها ، ساعت های شمعی ، ساعت های روغنی ، ساعت های آبی مکانیکی ، ساعت های آبی کلیپسیدرا ، ساعت های آبی پنگان ، ساعت های وزنه ای ، ساعت های فنری ، ساعت های آونگی ، ساعت های جیبی ، ساعت های مچی ، ساعد های الکتریکی ، ساعت های اتوماتیک ،ساعت های کوارتز ، ساعت های اتمی از انواع مختلف ساعت هایی هستند که بشر تاکنون اختراع کرده است و شما میتوانید با مراجعه به این موزه با انواع این ساعت ها آشنا شوید .تاریخ ایجاد: دوشنبه 8 شهريور 1395
تاریخ انتشار: دوشنبه 8 شهريور 1395
تعداد بازدید: 1054