تور تایلند
تور برزیل
تور آفریقا
تور دبی
 
 
معرفی تورهای مسافرتی و آژانس های مسافرتی و خدمات گردشگری

آگرا AGRAآگرا

AGRA

 بهشت هندوستان

 

سومین شهر بزرگ ایالت اوتار پرادش کشور هندوستان در کنار رودخانه یامونا قرار گرفته و پردیس یا بهشت معنی می دهد و جالب اینکه به گفته خود هندی ها  در قرن 16 و 17 میلادی آگرا به راستی تمثالی از بهشت روی زمین بوده است .

این شهر تا دهلی با ماشین 4 ساعت و با هواپیما 30 دقیقه فاصله دارد .جاذبه های دیدنی و مشهور آگرا عبارتند از :

1-      تاج محل

این بنا که معماری ایرانی و منحصر به فرد دارد و یکی از عجاییب هفتگانه جدید جهانی است .تاج محل که بنای یادبود ملکه ایرانی تبار ممتاز محل (همسر شاه جهان )است و در سال 1648 میلادی ساخته شد و خود شاه جهان هم در طرح ریزی ساختمان آن نقش مستقیم داشت و در نهایت هم در همان جا به خاک سپرده شد .

 

2-      سیکاندرا

این بنا با ماسه قرمز ساخته و با مرمر جواهر نشان شده است .اکبر شاه به این رنگ از سنگ علاقه زیادی داشت و اغلب بناهای ساخته شده در زمان او با این مصالح ساخته شده است .

او ساخت  آرامگاه را قبل از فوت برای خودش در سال 1600 شروع کرد اما این بنا به وسیله پسرش جهانگیر به پایان رسید .

3-      شهر متروکه پیروزی

فاتح پور سیکری به معنی پیروزی است . این شهر متروکه که متعلق به امپراطور اکبر است در نزدیگی آگرا واقع شده است .تالار شنوندگان – مکان ها و مسجد های شهر هنوز هم سالم و کاملا  سالم ودر وضعیت مطلوب هستند که از جمله آنها می توان به پنج محل و بلند دروازه اشاره کرد . آرامگاه شیخ سلیم چشتی نیز در محوطه مسجد جامع واقع است .

 

4-      رام باغ

این باغ بر طرح مجموعه باغ تقارن و نظم حاکم است .خیابانها در رام باغ آنقدر در بلندی ساخته شده بودند که تماشاگران می توانستند از فراز درختان میوه چشم انداز کلی باغ داشته باشند .در این باغ چاهی کنده بودند که آب آن از طریق یک نهر در باغ توزیع میشد .

5-      قلعه لعل

لعل قلعه که به قلعه آگره و حصار سرخ نیز مشهور است .توسط اکبر امپراتور بزرگ گورکانی ساخته شد .حیاط پر پیج و خم – مسجد و تالار اختصاصی قلعه عظمت امپراتوری گورکانیان هند را منعکس میکند .قدمت آن به قرن شانزدهم می رسد و ضمن اینکه در نزدیکی تاج محل قرار گرفته به همراه تاج محل از جاذبه های مهم و اصلی گردشگری آگرا حساب می آید .

 


آگرا 1
سیکاندرا آگرا
رام باغ آگرا
لعل قلعه آگرا
تاریخ ایجاد: شنبه 1 آبان 1395
تاریخ انتشار: شنبه 1 آبان 1395
تعداد بازدید: 859